Czujnik ruchu – który z nich najlepiej zamontować na zewnątrz?

Jeśli komfort jest priorytetem, to zazwyczaj chodzi o automatyczne włączenie i wyłączenie światła po zmierzchu w zależności od detekcji ruchu. Taki czujnik powinien być umieszczony z dala od ruchliwych ulic, gdyż włączałby się niemal cały czas, dlatego lepiej sprawdzi się w obrębie terenu zamkniętego odwiedzanego sporadycznie np. prywatna posesja lub obiekt przemysłowy.

Jeśli jest zamontowany prostopadle do ziemi np. na ścianie, kąt działania powinien wynosić 180 stopni, a jeśli montuje się go np. na słupie, lepiej sprawdzi się kąt 360 stopni. Wysokość zamontowania powinna być uzależniona od wytycznych podanych przez producenta. Dzięki temu rozwiązaniu szukanie włącznika po ciemku lub za pomocą latarki staje się zbędne. 

Czujnik ruchu sposobem na ochronę przed napadami

W celu zapobiegnięcia włamaniom, zewnętrzny czujnik ruchu można połączyć z innymi urządzeniami, co zwiększa ilość zastosowań. Dobrym pomysłem jest sparowanie go z alarmem, który uruchomi się podczas wykrycia włamywacza lub z aplikacją w telefonie, dzięki której informacja o napadzie przyjdzie SMS-em. Zniechęci to złodzieja do podejmowania dalszych kroków i pozwoli na natychmiastową reakcję. 

Rodzaje czujników nadające się do użytku zewnętrznego

  1. Mikrofalowy zewnętrzny czujnik ruchu – Działa on niezależnie od temperatury otoczenia, a szklane lub drewniane powierzchnie nie zakłócają jego pracy. Emituje on fale elektromagnetyczne, a wykrycie intruza następuje dzięki rejestracji zmiany częstotliwości tych fal w obrębie działania. Dzięki tej technologii, mogą wykryć ruch nawet za murem lub ścianą, dlatego należy ustawić ich zasięg tak, by nie wykraczał poza ochraniany teren.
  2. Zewnętrzne czujniki ruchu typu PIR – Ich działanie polega na wykryciu zmiany temperatury, dlatego nie powinno się ich montować przy urządzeniach emitujących dużo ciepła np. piec. Dzięki generowaniu dwóch wiązek podczerwieni, alarm nie uruchomi się, kiedy jakieś małe zwierzę jak np. pies czy ptak, wejdzie w obszar działania tylko jednej z nich. Zapobiega to podnoszeniu fałszywych alarmów, gdyż taka czujka ruchu jest przystosowana tylko do wykrywania ludzi. Urządzenie poinformuje nas o włamaniu, kiedy zmiana temperatury będzie zarejestrowana w dwóch wiązkach jednocześnie.