akumulator 12v

Czy wiesz, czym jest akumulator 12V?

Każde urządzenie elektryczne wymaga do działania źródła zasilania. Niekiedy nie jest możliwe podłączenie sprzętu bezpośrednio do sieci elektrycznej. Wówczas trzeba zastosować przenośne źródła energii. Do takich należy przykładowo akumulator 12V. Czym są akumulatory i gdzie się je stosuje?

Czym są akumulatory i czym się różnią od baterii?

Akumulator jest urządzeniem, które stanowi magazyn energii elektrycznej dostępnej do wykorzystania w wygodnym czasie. Ich użycie sprawia, że brak bezpośredniego połączenia z siecią elektryczną przestaje być problemem – jest przecież pod ręką osobne i przenośne źródło energii. Akumulator to nie to samo co bateria, chociaż czasem zdarza się mylić te pojęcia. Różnica polega przede wszystkim na tym, że akumulator 12V https://www.napad.pl/781-akumulatory-12v może zostać ponownie naładowany po zużyciu, a co za tym idzie jest to urządzenie wielokrotnego użytku. Baterie z kolei mogą zostać wykorzystane tylko raz, po czym muszą zostać odpowiednio zutylizowane.

Jaki jest główny element budowy akumulatora?

Od strony technicznej akumulator urządzeniem, którego zasadniczą część stanowią ogniwa chemiczne. Muszą one spełniać pewne założenia, żeby urządzenie mogło działać poprawnie. Jednymi z najpopularniejszych są akumulatory 12V. W ich wnętrzu znajduje się kilka ogniw chemicznych (każde, przykładowo, o napięciu 2 V), które połączone są szeregowo, tak by sumarycznie dać napięcie o pożądanej, większej wartości (np. właśnie 12V). Ważnym elementem budowy akumulatora 12V jest też elektrolit – to w nim są zanurzone elektrody. Popularnym elektrolitem używanym w akumulatorach jest kwas siarkowy (np. w akumulatorze ołowiowym).