Czym są diody LED?

Oświetlenie LED cieszy się bardzo dużym uznaniem na rynku. Jest stosowane w wielu miejscach, od domów i biur, po nowoczesne mieszkania i obiekty publiczne. Okazuje się, że z powodzeniem znajduje zastosowanie nawet w przemyśle, motoryzacji i elektronice użytkowej. Jakie zalety mają diody LED? Czym są te niewielkie produkty? Jakie cechy posiadają?

Czym są diody LED?

Diody LED (Light-Emitting Diode) są inaczej nazywane diodami elektroluminescencyjnymi. Aktualnie są uważane za najbardziej zaawansowane technologie w branży oświetleniowej. Są to półprzewodnikowe elementy optoelektroniczne, jakie wykorzystują zjawisko elektroluminescencji. Dioda LED za pomocą czynnika pobudzającego (prądu) emituje światło w zakresie ultrafioletu, podczerwieni oraz światła widzialnego. Okazuje się, że barwa światła tego typu jest zależna od danego półprzewodnika.

Jakie zalety mają diody LED-owe?

Warto zauważyć, że diody LED mają mnóstwo zalet. Wśród nich warto wyróżnić:

  • bardzo dużą oszczędność energii elektrycznej w porównaniu do innych źródeł światła,
  • ogromną trwałość na wibracje i wstrząsy,
  • dużą żywotność, jaka wynosi do 50 tys. godzin,
  • zasilanie stałym i niskim napięcie,,
  • szybką reakcję na wyłączanie i włączanie światła oraz uzyskanie pełne jasności w czasie kilku mikrosekund.

Diody zapewniają całkowite bezpieczeństwo użytkowania, gdyż białe światło nie emituje promieniowania IR oraz UV. Na uznanie zasługuje też dbałość o naturalne środowisko. Dioda nie zawiera rtęci i nie bazuje na szkodliwych związkach. Użytkownicy wskazują także uniwersalne zastosowanie – produkt wykorzystamy jako oświetlenie dekoracyjne, robocze lub główne. Niewielkie rozmiary dają nam ogromne możliwości konstrukcyjne i dostosowanie oświetlenia do swoich oczekiwań. Podczas zakupu postawić można na dowolne kolory i temperaturę barwową światła. Nie zapominajmy o dużej sprawności wykorzystania energii elektrycznej, co również jest bardzo ważne.

Dioda LED jest wykorzystywana w wielu miejscach i bazuje na energooszczędności.