Czym są switche sieciowe? Elektronika w warsztacie

Przełączniki sieciowe są inaczej nazywane switchami LAN. To urządzenia, które zarządzają ruchem pakietów w lokalnej sieci. Przełącznik switch wykonuje swoje zadania za pomocą modelu TCP/IP oraz OSI/ISO. Najprościej rzecz ujmując, switch ethernet przekazuje informacje z jednego sprzętu do drugiego. To pozwala skorzystać z innego rozwiązania niż łączenie  urządzeń bezpośrednio. Czym cechują się switche sieciowe? Jak działa to urządzenie?

Switche sieciowe

Warto podkreślić, że hub sieciowy i ethernet switch różnią się między sobą mimo że pozornie pełnią takie same role. Różnica jest związana z tym, że switch posiada tablicę adresów MAC, dzięki czemy doskonale wie, który komputer znajduje się po danym portem. Jeśli chodzi o hub sieciowy, tutaj każdy otrzymany pakiet rozsyłany jest na wszystkie złącza i odbiorca sam ustala, czy konkretne dane są kierowane do niego. Taka opcja z pewnością niekorzystnie wpływa na przepustowość sieci. 

Jak działa switch sieciowy?

Zrozumienie działania przełącznika sieciowego ściśle wiąże się z poznaniem pojęcia pakietu. Pakiet jest porcją danych, która jest przesyłana z jednego sprzętu na drugie. Maksymalnie pakiet może bazować na 64 KB. Mamy tutaj do czynienia z ramką, w której zawarte są dane identyfikacyjne. Z ramki switch odczytuje fizyczny adres nadawcy oraz odbiorcy. 

Kolejnym etapem jest przeszukanie swojej tablicy adresów skojarzonych i jeśli dojdzie do rozpoznania, wtedy przełącznik przekierowuje cały pakiet do odpowiedniego portu LAN. W sytuacji, gdy nie dojdzie do rozpoznania adresu, pakiet ma za zadanie rozesłać na wszystkie porty daną informację i na podstawie odpowiedzi zaktualizować listę do przyszłego użytku. Switche pracujące w ten sposób są nazywane przełącznikami drugiej warstwy.