Dopasuj wiertło do potrzeby

Większość osób przynajmniej raz w życiu trzymała w rękach wiertarkę i się nią posługiwała. O ile jednak podstawowe prace z jej użyciem, np. zastosowanie w przypadku miękkiej, łatwo poddającej się obróbce ściany, są dość proste, o tyle do innych prac potrzeba już nieco większej wiedzy.

w2Podstawową sprawą jest dostosowanie wiertła do sytuacji, w jakiej będziemy używać wiertarki. To, jakiego wiertła użyjemy zależy nie tylko od tego, jakiego otworu potrzebujemy czy w jakim materiale wiercimy, ale również, w jakim celu wykonujemy otwór. Wiadomo, że wiertła do metalu będą inne niż te stosowane w przypadku wiercenia udarowego.

Materiał wykonania

w1Podstawową kwestią pozwalającą na rozróżnienie wierteł i dopasowanie ich do naszych potrzeb jest określenie, do czego mają służyć – to pozwala stwierdzić, z jakiego materiału powinny być wykonane. Przykładowo, wiertła do metalu mogą być powlekane tytanem, co zwiększa ich odporność na uszkodzenia, podczas gdy w przypadku kafelek lepiej sprawdzą się wiertła węglowo-tytanowe.

Długość i rozmiar

Zazwyczaj wiertło potrzebujemy dopasować również do kołka rozporowego i stosowanej śruby. W takim przypadku zazwyczaj wystarczy odczytywanie parametrów zarówno na kołku, jak również i wiertle. Warto korzystać z produktów jednego producenta, zwykle dopasowanych do siebie pod tym kątem, a więc o wiele wygodniejszych w zastosowaniu podczas drobnych prac remontowych czy konieczności montażu elementów w domu.

w3