Frez stolarski zestaw

Frezy stolarskie

Każdy profesjonalny warsztat stolarski powinien być zaopatrzony we frezy do drewna, które są podstawowym elementem wyposażenia takiego warsztatu. Głównym punktem frezów jest głowica, która nazywana bywa także częścią roboczą. Jest ona wyposażona w jedno lub czasami dwa noże, do których produkcji używa się spiekanego węglika. Tak przygotowane frezy mocowane są do frezarki na trzpieniu. Trzpień zazwyczaj wkładamy do urządzenia przy pomocy tulei mocowania.

Na czym polega frezowanie?

Samo frezowanie drewna wymaga dużego skupienia oraz doświadczenia. Powierzchnia drewna jest frezowana dzięki ruchowi obrotowemu, w który wprawiona jest frezarka. Warto pamiętać, że przy użyciu tej metody możemy obrabiać znacznie więcej materiałów niż drewno. Najbardziej popularne materiały używane do frezowania to drewno, materiały drewnopodobne, ale także metale oraz różne tworzywa sztuczne. Żeby wybrać właściwy frez, trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów. Przede wszystkim najważniejsze jest przeznaczenie, czyli do jakich materiałów będziemy dane frezy używać.

Średnica trzpienia i materiał bazowy

Jednak bardzo ważny jest także materiał bazowy oraz średnica trzpienia. Średnica bywa różna, ponieważ frezarki posiadają różne szerokości otworu. Dlatego zawsze warto mieć na uwadze, na jakim urządzeniu zamierzamy pracować, ponieważ w ten sposób będziemy dopasowywać średnicę. Jeżeli popełnimy błąd w tej kwestii to niestety narazimy się na kolejne koszty. W ostatnich latach bardzo popularne są stolarskie frezy ze spiekanym węglikiem. Są one niezwykle praktyczne oraz posiadają strukturę ziarnistą, która nadaje się idealnie do pracy.