Jak wybrać dobre wiertło do drewna?

Wiercenie w drewnie uznawane jest za jedno z najtrudniejszych. Choć sam materiał nie jest tak twardy, jak beton czy też metal, to jednak właśnie z powodu jego delikatności dochodzi bardzo często do pęknięć i uszkodzeń. Kluczowe zatem jest to, aby wyposażyć się w odpowiednie wiertło do drewna, które będzie w stanie zapobiec potencjalnym zagrożeniom.

O czym każdy pamięta?

Wybieranie wiertła, nie tylko tego przeznaczonego typowo do drewna, powinno się rozpocząć od doboru odpowiedniego typu uchwytu. Jest to absolutna podstawa, ponieważ jeśli kupi się wiertło inne, niż uchwyt, który posiada używana wiertarka, to po prostu nie będzie można z niego skorzystać. Oprócz tego warto pamiętać o doborze właściwiej średnicy wiertła oraz jego długości.

Co jest najważniejszą cechą wiertła do drewna?

Nie da się ukryć, że nie ma bardziej istotnej sprawy podczas dobierania wiertła do drewna, niż jego kształt. To jak dane wiertło będzie zakończone oraz jak będzie w stanie odprowadzać materiał powstały w wyniku wiercenia, ma kluczowe znaczenie.
Przyjmuje się, że najlepsze wiertło do takiego zastosowania to model spiralny. Spiralnie zakończony wierzchołek pozwala bardzo precyzyjnie ustawić wiertło i bez większych kłopotów rozpocząć wiercenie na niewielką głębokość. Jeśli jednak potrzebuje się dokonać głębszy otwór, dobrze jest zrealizować to wiertłem typu świder. Gwintowany wierzchołek powoduje, że w bardzo skuteczny sposób wiertło dostaje się do wnętrza materiału, jakim jest drewno i bez żadnego ryzyka jest w stanie wykonać nawet bardzo głęboki otwór.