Jaki uchwyt wiertarski wybrać?

Za pomocą wiertarki wykonywanych jest bardzo wiele prac zwłaszcza, jeśli posiada się kilka rodzajów wierteł. Pamiętać należy jednak o tym, że każde wiertło wymaga nieco innego uchwytu, dlatego też warto zwrócić uwagę właśnie na ten element.

Czym tak naprawdę jest uchwyt wiertarski?

Najprościej rzecz mówiąc, uchwyt wiertarki umożliwia szybkie i sprawne zamocowanie wierteł i wielu innych narzędzi obrotowych, które współpracują z wiertarkami. Uchwyty stosowane są także w tokarkach i szlifierkach. Na rynku dostępne są uchwyty od 0,1mm do nawet 25mm. Oryginalne uchwyty cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko w profesjonalnych warsztatach, ale również w przydomowych garażach.

Najpopularniejsze rodzaje uchwytów

W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się uchwyty samozaciskowe. Mowa tutaj oczywiście o popularnych uchwytach bezkluczykowych, które jak sama nazwa wskazuje można zamontować bez użycia dodatkowego osprzętu. Tego typu uchwyt wiertarski doskonale sprawdzi się przede wszystkim przy stosunkowo lekkich pracach. Jeżeli chodzi o znacznie cięższe prace, to zdecydowanie lepszym wyborem są uchwyty ze specjalną blokadą, która uniemożliwia poluzowanie.

Kątowe uchwyty wiertarskie

Producenci coraz częściej oferują kątowe uchwyty wiertarskie, które doskonale sprawdzą się w przypadku prac w trudno dostępnych miejscach. W dużej mierze to właśnie uchwyty tego typu umożliwiają wykonanie prac pod kątem 90 stopni w stosunku do wrzeciona wiertarki. Godne polecenia są przede wszystkim uchwyty kluczykowe, które są bardzo stabilne.