Jakie wiertło do dachówek?

Przed rozpoczęciem wiercenia w jakimkolwiek materiale trzeba się odpowiednio przygotować. Potrzebne jest przede wszystkim zadbanie o odpowiednią oś wiercenia oraz o właściwe mocowanie wierteł. Należy także np. sprawdzić, czy przy obrotach nie ma żadnych odchyłów na boki.

Wiertło widiowe do dachówek Profi-Dach 4,0mmNiezwykle ważny jest również odpowiedni dobór wierteł. Na rynku można znaleźć specjalne wiertła do drewna i do metalu. Do wiercenia betonu lub w cegłach służą głównie wiertła z węglików spiekanych, czyli tzw. wiertła widiowe. Ostrza tego typu wierteł wykonane są ze specjalnej mieszaniny węglików tytanu, wolframu, kobaltu i innych metali. Ich twardość można porównać do twardości diamentu.

Wiertła widiowe mogą służyć np. do wiercenia dachówek. Specjalny kształt szlifowanej spirali umożliwia precyzyjne wiercenie nawet w najtwardszych dachówkach – zarówno ceramicznych, jak i betonowych, granitowych lub marmurowych. Wiertła tego typu mogą być używane z wkrętarkami akumulatorowymi. Wszystkie wiertła widiowe odznaczają się masywnym kształtem i mają charakterystyczną spiralę z pojedynczym rowkiem.

Powodzenie w używaniu wierteł widiowych w dużej mierze zależy od techniki pracy. Np. w przypadku glazury bardzo ważny jest delikatny docisk – w przeciwnym razie płytka może pęknąć. Dobrze jest delikatnie nawiercić otwór w samej glazurze, ponieważ to właśnie w tym miejscu dochodzi do największej ilości odprysków.