Kiedy przydaje się wiertarka udarowa i jak dobrać wiertła

W większości domów posiadamy podstawowe narzędzia analogowe do drobnych napraw, głównie oscylujące wokół młotka i śrubokrętu. Czasami jednak potrzebne jest narzędzie, które pozwoli na poważniejsze naprawy czy instalację nowych rzeczy.

wiertlo1Jednym z takich narzędzi jest również wiertarka udarowa, która sprawdzi się, gdy musimy wywiercić otwór w twardszej, pełnej powierzchni. Trzeba jednak w takim przypadku pamiętać o kilku istotnych kwestiach, bez których wiertarka po prostu nie będzie działać; podstawą jest bowiem to, aby dobrze dobrać wiertła udarowe.

Jakie zastosowanie?

Wiertarki udarowe sprawdzają się wszędzie tam, gdzie zależy nam na efektywności wiercenia. Starsze typy wiertarek powodowały dodatkowe uderzenia mechaniczne, podczas gdy nowsze opierają się na systemie pneumatycznym, co pozwala nie tylko na zastosowanie wierteł udarowych o uproszczonym montażu, ale również przerzucenie wiertarki na kilka różnych trybów pracy. Taką wiertarkę stosuje się przede wszystkim przy wierceniu w mocniejszych podłożach, np. betonie czy cegle.

Dobierz wiertło

wiertla2Bardzo istotnym zadaniem jest dobranie odpowiedniego wiertła do wiertarki udarowej. Trzeba zwrócić uwagę na materiał wykonania, który pozwoli na wiercenie bez szybkiego niszczenia sprzętu, jak i podłoża. Szczególnie polecane są wiertła widiowe, które często można znaleźć w zestawie z wiertłami z węglików spiekanych, zwłaszcza gdy chcemy kupić pełen zestaw wierteł znanych producentów.