miernik elektryczny

Mierniki elektroniczne

Miernik elektryczny to uniwersalny przyrząd, który spełnia wiele funkcji. Podstawowe modele pozwalają zmierzyć napięcie i natężenie prądu, natomiast te bardziej zaawansowane gwarantują bardziej precyzyjne pomiary i dodatkowe możliwości, na przykład: pomiar temperatury, natężenia światła czy głośności. Standardowo na jego budowę składają się: obudowa, wyświetlacz LCD, pokrętła i wejściowych gniazd, które służą do podłączania przewodów do dokonywania pomiarów. Jakie jest zastosowanie mierników i na co zwrócić uwagę podczas zakupu, o tym dalej w tekście. 

Zastosowanie mierników elektrycznych

Uniwersalne mierniki takie jak na tej stronie, są wykorzystywane głównie do pomiaru napięcia elektrycznego. Przed przystąpieniem do jego użytkowania, należy określić czy urządzenie jest zasilane na prąd stały czy przemienny. W zależności od tego ustala się tryb pracy urządzenia i ustawia pokrętło. Kolejnym etapem jest dołączenie przewodów pomiarowych. Zakres bardziej zaawansowanych mierników elektrycznych, które są wzbogacone o dodatkowe funkcje może być dużo szerszy.  Mogą dostarczać między innymi do pomiaru rezystancji, czyli oporności przewodów, do mierzenia temperatury, dzięki specjalnej sondzie lub do określania poziomu głośności konkretnego pomieszczenia, a nawet określania jego jasności.  

Mierniki elektryczne – również dla amatorów.

Obsługa tego sprzętu nie jest trudna i nie wymaga kwalifikacji czy szkolenia. Duże możliwości wykorzystania sprawiają,  że mierniki są wykorzystywane na szeroką skalę w różnych branżach. Nowoczesna motoryzacja w ogromnym stopniu opiera się na elektronice, dlatego w większość zakładów mechanicznych jest w nie wyposażona. Miernik to powszechne urządzenie, odpowiednie nawet dla niedoświadczonych, bowiem działanie sprzętów gospodarczych również może być kontrolowane przy ich pomocy. 

Jak wybrać miernik elektryczny?

Duży wybór jaki oferuje rynek sprawia, że ciężko jest zdecydować się na konkretną markę i model. Wydaje się, że, by cieszyć się ze sprzętu nie należy przepłacać. Warto prześledzić również opinie klientów, czasami jednak można cieszyć się niską ceną nie rezygnując z wysokiej jakości. Najważniejsza w tego typu urządzeniach jest sprawność przewodów pomiarowych. Producenci w ramach cięcia kosztów mogą używać tańszych obwodów, a to nie tylko sprawi, że pomiary mogą być niedokładne, ale również niebezpieczne. Warto zaopatrzyć się w produkty, które posiadają atesty, certyfikaty i licencje. Nie można zapominać o tym żeby właściwości produkty były zgodne z unijnymi wymogami.