Oprysk na bukszpan

Oprysk na bukszpan – opis produktu

Uschnięte lub zjedzone liście bukszpanu są coraz częstszym widokiem w ogrodzie. Przyczyną jest zazwyczaj pojawienie się ćmy bukszpanowej. Mieszkańcy Europy mają z nią do czynienia od 2007 roku, kiedy przybyła z Azji, a zatem stosunkowo niedawno. Idealne warunki takie jak brak naturalnych wrogów, a także dostęp do dużych ilości pokarmu sprawiają, że obecnie ćma bukszpanowa występuje w Europie powszechnie. Bukszpan to popularna roślina ogrodowa, a zatem jest on często zajmowany przez szkodniki. Potrafią one zjeść całą roślinę w ciągu tygodnia. Jak więc sobie z nimi poradzić? Jedną z metod zwalczania ćmy jest zastosowanie oprysku na bukszpan.

Rodzaje oprysków

Skutecznym rozwiązaniem jest użycie środka owadobójczego. Jednak konieczne jest wykonywanie oprysków często i regularnie — najlepiej raz na tydzień. Preparat ten potrafi usunąć każde stadium rozwoju ćmy. Inna metoda polega na zastosowaniu oprysku biobójczego, zawierającego występującą w przyrodzie bakterię Bacillus thuringiensis. Wytwarza ona białka krystaliczne, które po spożyciu aktywowane są w przewodzie pokarmowym gąsienic i w ciągu trzech dni powodują zgon szkodników. Na stronie Bioires.pl można znaleźć więcej ifnrmacji na ten temat.

Oprysk na bukszpan

Kiedy zastosować oprysk na bukszpan?

Należy sięgnąć po oprysk niezwłocznie po zauważeniu gąsienic ćmy bukszpanowej żerujących na liściach bukszpanu. Odporność na preparat zależna jest od wieku gąsienicy — im młodsza, tym jest bardziej wrażliwa i szybciej umiera. Zabieg należy powtarzać co jakiś czas ze względu na deszcz. Każda ulewa zmywa preparat z powierzchni krzewu. Należy więc zaplanować cykl oprysków. Można w tym celu skorzystać z kalendarza odławiania motyli ćmy bukszpanowej.