Pilarka spalinowa. Jakie paliwo jest potrzebne?

Silniki pilarek spalinowych są silnikami dwusuwowymi i muszą być zasilane paliwem zmieszanym z olejem. Jeśli chodzi o benzynę, można stosować zarówno 95-oktanową jak i lepsze, o wyższej liczbie oktanów. Bardzo dużą uwagę należy jednak przywiązać do stosowania odpowiedniego oleju. Nie każdy olej do silników dwusuwowych nadaje się do pilarek.

Pilarka spalinowa. Jaki olej?

Do pilarki spalinowej należy stosować tylko olej dedykowany do tych urządzeń. Jego skład uwzględnia specyficzną budowę pilarki, temperaturę pracy silnika i niewielkie rozmiary tłoka i cylindra, zapewniając dużo lepsze smarowanie niż przeciętny olej do silników dwusuwowych. Olej do pilarek wyróżnia się nie tylko oznaczeniami na opakowaniu ale też barwą. Z reguły jest czerwony lub zielony i na taki kolor barwi mieszane paliwo. Oczywiście olej należy mieszać z paliwem w odpowiednich proporcjach.

Ile oleju do paliwa?

Każda pilarka spalinowa ma oznaczenia mówiące o tym, ile oleju należy dodać do paliwa, by zapewnić prawidłową pracę silnika. Na przykład oznaczenie 1:50 oznacza, że na 50 litrów paliwa konieczne jest dodanie 1 litra oleju, do 25 litrów paliwa, pół litra oleju, a do mniejszych ilości paliwa, odpowiednio mniej. Zbyt mało oleju może spowodować złe smarowanie silnika a konsekwencji jego usterkę. Zbyt wiele oleju w paliwie, da objaw silnego zadymienia podczas pracy silnika, jednak spowoduje tez osadzanie się nagaru na tłoku i innych częściach silnika. Odpowiedni olej do pilarek, mieszany z paliwem we właściwych ilościach to rzecz bardzo ważna. Nie warto też zapominać, że zmieszane paliwo, które stoi już jakiś czas, warto zamieszać, by olej, który opadł na dół, z powrotem zmieszał się z paliwem.