Różne rodzaje szlifierek kątowych

W każdym warsztacie domowym potrzebne są różnego rodzaju urządzenia, które ułatwiają i usprawniają pracę. Przy wykańczaniu i obróbce powierzchni utwardzonych niezbędne okazują się szlifierki kątowe i dlatego warto rozważyć ich nabycie.

Podstawowe zastosowanie szlifierek kątowych

Ciężko byłoby przy pomocy szlifierek wykonywać bardzo precyzyjne prace, ale świetnie się sprawdzają w przecinaniu blach i prętów zbrojeniowych, cięciu elementów betonowych i ceramicznych czy też szlifowaniu twardych powierzchni.

Rodzaje szlifierek kątowych

W ofercie rynkowej można znaleźć modele, które różnią się między sobą przede wszystkim średnicą tarcz i mocą silników. Warto też zwrócić uwagę na funkcje specjalne. Szlifierki o mocy 400-900 W oraz o średnicy tarczy 115 mm można wykorzystać przy niewielkich pracach warsztatowych i domowych. Chodzi tutaj zwłaszcza o przycinanie płytek ceramicznych lub blachy, usuwanie rdzy i wygładzanie spawanych powierzchni.

Przy większej częstotliwości prac na pewno trzeba zastanowić się nad szlifierką kątową z większą mocą sięgającą 600-1200 W. Tego typu urządzenia mają również większą średnicę tarczy, czyli 125 mm. Należy też podkreślić ich solidniejszą budowę, gdyż są wyposażone w korpus metalowy charakteryzujący się dobrą odpornością na przegrzanie i uszkodzenia mechaniczne. Najlepsze będą modele z systemem antywibracyjnym, które umożliwiają użycie dodatkowych akcesoriów.

Natomiast do trudnych i dużych prac budowlano-remontowych trzeba koniecznie zastosować profesjonalne szlifierki kątowe o mocy sięgającej nawet 2600 W oraz z tarczą o średnicy 180 mm albo 230 mm. Takimi szlifierkami bez problemu uda się ciąć przęsła metalowe, zbrojenie czy kostkę brukową. Nadają się również do szlifowania powierzchni metalowych i betonowych.