Wiertarko wkrętarka akumulatorowa – czym kierować się przy wyborze?|

Wiertarko wkrętarka jest bardzo przydatna podczas wszelkich domowych napraw i remontów. Poszczególne modele różnią się jednak między sobą znacznie, a wybór odpowiedniego nie jest prosty. Na jakie parametry zwracać uwagę podczas wyboru wkrętarki akumulatorowej ?

Największą zaletą wiertarko wkrętarki akumulatorowej jest fakt, że można jej używać w niemal każdym miejscu. Użytkownika nie ogranicza ciągnący się kabel, z powodzeniem może korzystać z urządzenia na dworze, strychu czy w piwnicy. Modele z udarem pozwalają nawet na wiercenie w betonie.

Przy wyborze należy zwracać uwagę na wiele istotnych parametrów. Wiele zależy od mocy urządzenia – im jest większa, tym dłużej można pracować bez ryzyka przegrzania. Wysoki parametr umożliwia także pracę w twardym materiale.

Istotne jest napięcie, które wpływa na moc urządzenia. Wiertarko wkrętarki o napięciu 3.6 do 4.8 V dobrze sprawdzą się przy skręcaniu mebli lub sprzętu AGD, z kolei 6.5 do 10 V będą dobrym wyborem dla użytkownika majsterkującego okazjonalnie oraz wykonującego drobne prace remontowe. Modele od 9.6 do 14 V umożliwiają bardziej intensywną pracę. Wiertarko wkrętarka o takiej mocy umożliwia wiercenie w wielu różnych materiałach, zazwyczaj posiada też różne biegi. Urządzenia powyżej 18 V są przeznaczone dla profesjonalistów, często posiadają też mechanizm udarowy, co umożliwia wiercenie w bardzo twardych materiałach.

Wiertarko wkrętarki zazwyczaj posiadają dwa biegi. Pierwszy pozwala na pracę z mniejszą szybkością i wyższym momentem obrotowym, co sprawia że jest idealny do wkręcania wkrętów. Drugi bieg umożliwia wiercenie z szybkimi ruchami obrotowymi.

Wbrew pozorom ważną cechą jest także waga konkretnego modelu. Zbyt ciężka wkrętarka będzie powodować szybkie zmęczenie mięśni, co może zmniejszyć precyzyjność ruchów i obniży komfort pracy. Niestety, często niska waga wiąże się z niską jakością wykonania urządzenia.