Wiertło do granitu – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Granit to jeden z najtwardszych materiałów budowlanych. Jest on kwasoodporny, a także ponadprzeciętnie trwały. Z tego powodu często stosowany jest do produkcji blatów kuchennych oraz innych wyrobów meblarskich. Wykonanie otworu w tym materiale wymaga posiadania specjalistycznych narzędzi. Wiertło do granitu musi być odpowiednio dobrane, inaczej nie będzie spełniało swojego zadania.

Rozmiar i rodzaj uchwytu

Podstawą w doborze wiertła jest przede wszystkim jego rozmiar. Istotna jest nie tylko długość, ale również średnica. Wszystko zależy od tego, jak głęboki i szeroki ma być wywiercony otwór. To na tej podstawie należy dobierać rozmiar wiertła. Szeroki wybór sprawia, że nie powinno być to trudne zadanie.
Duże znaczenie podczas wyboru wiertła do granitu ma również rodzaj uchwytu. Jest on zupełnie inny w przypadku standardowych wiertarek, a inny w młotowiertarkach. Do najpopularniejszych grup uchwytów należą sześciokątne oraz walcowe.

Jakość materiału

Wiertło do granitu powinno być nie tylko odporne na wykruszanie, ale również wyboczenia. Istotnym jest, z jakiego materiału zostało ono wykonane. Do najczęściej wybieranych wierteł należą te wyprodukowane z węglików spiekanych. Są one wystarczająco wytrzymałe, a także odporne na uszkodzenia.
Dobrym wyborem są również wiertła diamentowe, które charakteryzują się podwyższoną jakością. Dzięki temu pozostaną w perfekcyjnym stanie o wiele dłużej, niż standardowe wiertła.