złączki elektryczne

Złączki WAGO: jak ich używać?

W branżach takich jak przemysł samochodowy, przemysł maszynowy, energetyka czy budownictwo złączki WAGO są stosowane na szeroką skalę. Złączka elektryczna typu WAGO może wyglądać niepozornie, ale nie można odmówić jej skuteczności, wytrzymałości i prostoty obsługi. Ten niewielki element może przynieść jego użytkownikowi wiele korzyści. Czym jest złączka WAGO, jakimi właściwościami się odznacza, co należy o niej wiedzieć? Odpowiedź znajduje się w poniższym artykule!

Różnice między tradycyjnymi złączkami a złączkami WAGO

Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów złączek elektrycznych (link). Są to wyroby, których zadaniem jest elektroizolacja. Stosowane są do łączenia kabli niskiego napięcia i posiadają wsparcie w postaci odpowiednich zacisków. Złączki tradycyjne trzeba skręcać przy użyciu śrubokręta. Nie jest to ani wygodne, ani szybkie, często zaś bardzo trudne, żmudne i nieefektywne, szczególnie wtedy, kiedy ilość połączeń do wykonania jest duża.

Złączki WAGO natomiast są odmienne od tradycyjnych w tym sensie, że nie trzeba używać sprzętu do ich instalacji. Złączka tego typu jest zbudowana w taki sposób, że umożliwia otworzenie zacisku za pomocą plastikowego klipsa, włożenie odizolowanego przewodu i zamknięcie otwartego wcześniej zacisku. Prosto, szybko, bez śrubokręta i godzin spędzonych na skręcaniu.

Jak używać złączek typu WAGO?

Złączki WAGO montuje się szybko i to jest jedna z ich głównych zalet. Należy jednak wybrać odpowiedni wariant takiej złączki, kierując się specyfikacją techniczną danego modelu. Co więc się liczy? Przede wszystkim rodzaj elementów przyłączeniowych, temperatura otoczenia, metody mocowania złączek oraz stan ochrony.

Sytuacją, w której konieczne będzie zastosowanie złączki WAGO, będzie na przykład sytuacja, w której dojdzie do awarii przewodów umieszczonych w ścianie. Wtedy należy postępować zgodnie z poniższą instrukcją:

  • Wykonuje się kucie ściany wokoło miejsca awarii, by umożliwić włożenie puszki elektrycznej.
  • Uszkodzone przewody odziera się z izolacji na długość mniej więcej jedenastu milimetrów.
  • Kable przekłada się przez otwory w puszce.
  • Jeśli kable są zbyt krótkie do połączenia, należy dodać dodatkowe przewody.
  • Należy użyć złączki WAGO, która służy do łączenia kabli w tym samym kolorze: otworzyć zacisk, włożyć przewody, zacisnąć zacisk.

Złączki WAGO wypierają w ekspresowym tempie złączki tradycyjne i nie bez powodu. Złączki WAGO pozwalają na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy, bardzo wygodnie się ich używa i niezwykle rzadko dochodzi do ich uszkodzenia, a ich jakość mówi sama za siebie!